HKFYG Lee Shau Kee College

Wis­dom in Action

Student Achievements (14-15)

Alumni achieved outstanding academic performance

Name  Institution Programme Award Semester
Yeung, Yu Pang The Hong Kong University of Science and Technology
(School of Business and Management )

Degree Programme

 BSc (ECOF)

Scholarship Scheme for Continuing Undergraduate Students

2014-2015

 

Chan, Chun Hong CUHK

Faculty of Medicine

The Nethersole School of Nursing

 Dean’s List 2014-2015
Chan, Chun Hong CUHK

Faculty of Medicine

The Nethersole School of Nursing

 College Head’s List 2014-2015

 

 

2014/15 香港FLL創意機械人大賽 - 最具創意獎

 

Event/Competition Award Team

2014/15

香港FLL創意機械人大賽

最具創意獎 HLC LEAD Project

 

HKICPA Scholarship 2014/15

S5 BAFS student, Lee Ho Suet Crystal, won a scholarship for BAFS students this year. Congratulation!

HKICPA


 

王威信體學兼優獎勵計劃

Award

Class

Name of Student

王威信體學兼優獎勵計劃

2E

許梓朗

6B

梁司朗

 


 

Yuen Long District Age Group Swimming Competition 2014/15

Event/Competition

Award

Class

Name of Student

Yuen Long District Age Group Swimming Competition 2014/15

Junior Boys F Grade 50M Breaststroke
- 1st Runner-up

4B

Lau Chun Kit, Sam

Junior Boys G Grade 50M Breaststroke
- 1st Runner-up

3B

Ng Yin Tai, Stanley

Junior Boys G Grade 50M Butterfly
- 2nd Runner-up

Junior Boys FG Grade 200M Individual Medley
- 2nd Runner-up

Junior Boys FG Grade 4x50M Medley Relay:
-
2nd Runner-up

2D

Lau Ka Ho, Tony

 


元朗區體育節2014 - 國慶全港乒乓球團體淘汰賽 - 樹雄國際盃

Event/Competition

Award

Class

Name of Student

元朗區體育節2014 - 國慶全港乒乓球團體淘汰賽 - 樹雄國際盃

男子中學組單打亞軍

2E

Hui Tsz Long, Michael

男子中學組團體季軍

2E
4B
5A
5D

Hui Tsz Long, Michael
Ng Cheuk Wai, Anthony
Kelvin Tang
Leung Chi Ho, Herman

 


HKSSF Inter-School Swimming Championships

Event/Competition

Award

Class

Name of Student

HKSSF Inter-School Swimming Championships

Boys C Grade 200M Individual Medley
- 1st Runner-up

2D

Lau Ka Ho, Tony

Girls B Grade 50M Freestyle
- 2nd Runner-up

3B

Wong Huen Pui, Krystal

Boys B Grade 50M Breaststroke
- 2nd Runner-up

3B

Ng Yin Tai, Stanley

Girls A Grade 50M Breaststroke
- 2nd Runner-up

6B

Wong Lok Ching, Lettie

Girls A Grade 50M Backstroke
- 2nd Runner-up

Girls A Grade 100M Backstroke
- Champion

6E

Lo Yuet Sum, Betty

Boys A Grade 50M Breaststroke
- 1st Runner-up

4B

Lau Chun Kit, Sam

Girls B Grade 4x50M Medley Relay
- 1st Runner-up

3B
4B
4B
4E

Wong Huen Pui, Krystal
Leung Wai Chi, Tiffany
Wong Hei Pui, Alison
Ng Ka Wai, Cara

Girls A Grade 4x50M Medley Relay
- 2nd Runner-up

5A
5A
6B
6E

Lai Ka Man, Carmen
Mok Nga Wing, Wing
Wong Lok Ching, Lettie
Lo Yuet Sum, Betty

Boys A Grade 4x50M Freestyle Relay
- 1st Runner-up

4B
5E
5D
6D

Lau Chun Kit
Ngai Kar Long, Bob
Chan Shan Yong, Jay
Kwan Tsz Fung

 


 

Alumni achieved outstanding academic performance

Alumni achieved outstanding academic performance Lam Zhi-Kiet Harry

Name

Institution

Programme

Award

Semester

Lam, Zhi-Kiet Harry

City U
(Bachelor of Engineering in Energy Science and Engineering )

Degree Programme

Innovation and Technology Scholarship Award Scheme 2014

2014

 


 

Alumni achieved outstanding academic performance

Name

Institution

Programme

Award

Semester

Leung Ho Wang

HKBU
(College of International Education )

Associate Degree Programme

Dean’s List

2nd Semester 2013-14

Chan Lok Hin

HKBU
(College of International Education )

Associate Degree Programme

Dean’s List

2nd Semester 2013-14

 


Event/Competition

Award

Class

Name of Student

Hong Kong Secondary School Debating Competition (Round 1)

Winning Team

Senior Debate Team

Best Speaker

5C

Kitty Fung

NESTA-SCMP Debating Competition (Division 3E- Round 1)

Best Speaker

2B

Timothy Lo