HKFYG Lee Shau Kee College

Wis­dom in Action

Name of Event / Competition Name of Award Class and Name 

Secondary School Mathematics & Science Competition

Mathematics (Distinction)

6C Chow Hei Long
6C Lui Yee Ching
6D Ng Wang Fung
6D Shir Pui Wang
6D Wong Kai Yiu

Pui Ching Invitational Mathematics Competition

Merit

2A Lau Kei Ching Kasper
5B Li Tsz Hei (Bowie)

Secondary School Mathematics & Science Competition

Biology (Distinction)

6C Lo Ching Yin 

Secondary School Mathematics & Science Competition

Physics (Distinction)

6D Lo Chun Kong 

Secondary School Mathematics & Science Competition

Chemistry (Distinction)

6C Lui Yee Ching
6D Tsang Lok Long

Secondary School Mathematics & Science Competition

Biology (High Distinction)

6C Lui Yee Ching
6E Lo Yin Tat
6E Ng Wing Kiu Anson

Secondary School Mathematics & Science Competition

Physics (High Distinction)

6D To Cheuk Yin Jack
6D Tsang Lok Long

Secondary School Mathematics & Science Competition

Mathematics (High Distinction)

6D Yeung Ching Long
6D Tsang Lok Long

香港教育局推廣中國歷史及中華文化校本閱讀獎勵計劃

嘉許狀

3A 張文鈴
3A 高銘禧
3A 關銘琳
3A 李衍澄
3A 温曉悠
3A 羅樹熙
4B 吳嘉晞
4D 郭雅文

The 10th Arts Ambassadors-in-School Scheme, Hong Kong Arts Development Council

The 10th Arts Ambassadors-in-School Scheme Certificate and Scholarship

6A Li Pui Shan Lesley
6D Kwan Suet To (Shadow)

Hong Kong Joint School Music Association
Joint School Music Competition 2018

Gold Award (Senior Choir Section)

HLC Choir

Hong Kong Secondary Schools Debating Competition 2017-2018

Division II Junior Grand Final Best Speaker

4A Chan Wing Lam (Athena)

Hong Kong Secondary Schools Debating Competition 2017-2018

Division II Junior Grand Final 1st Runner-up

3A Lui Ka Yui (Karina)
3B Lau Hoi Chin Elisa
4A Chan Wing Lam (Athena)

The HKFYG Standard Chartered Hong Kong English Public Speaking Contest 2018 (Senior Division)

Certificate of Good Performance

5A Tse Yan Yuet (YY)
6A So Wing Lam (Kitty)
6B Lo Tin Yan Timothy

The HKFYG Standard Chartered Hong Kong English Public Speaking Contest 2018 (Senior Division)

Semi-finalist

6B Tsang Ka Ying Rachel

Hong Kong Joint School Music Association
Joint School Music Competition 2018

Gold Award Vocal Solo (Intermediate Section)

3C Ling Pik Yu, Olivia

Hong Kong Joint School Music Association
Joint School Music Competition 2018

Gold Award Violin Solo (Senior Section)

6B Cheung Long Yin (Thomas)

Hong Kong Joint School Music Association
Joint School Music Competition 2018

Gold Award Zheng Solo (Senior Section)

4C Cheung Ling Yeung (Ivan)

Hong Kong Joint School Music Association
Joint School Music Competition 2018

Silver Award in Handbell Competition (Secondary Section)

HLC Handbell Team

Hong Kong Joint School Music Association
Joint School Music Competition 2018

Bronze Award Orchestra Section

HLC Orchestra

Hong Kong Joint School Music Association
Joint School Music Competition 2018

Silver Award a Cappella Competition

HLC Acappella Team

2018 World STEM and Entrepreneurship Summer Programme at the University of Oxford and the University of Cambridge

Certificate of completion

6C Lui Yee Ching (Daphne)
6D Tsang Lok Long (Jason)
6D To Cheuk Yin Jack

ICAS Science in English 20148

Distinction

2A Tsui Hei Laam (Matthew)
3B Lee Zi Cheng Anthony
3B Leung Ho Hon (Shawn)
5B Wong Yee Ting Edith
5B Chan Shun Hei (Bosco)
6D Lau Ngo Ying (Crystal)
6D To Cheuk Yin Jack
6D Tsang Lok Long (Jason)

Award for Volunteer Service to the Community (By Social Welfare Department & Volunteer Movement)

Gold Award for Volunteer Service (Individual)

6B Tung Nok Yin (Adrian)

Award for Volunteer Service to the Community (By Social Welfare Department & Volunteer Movement)

Silver Award for Volunteer Service (Individual)

6E Tse Wan Kuk (Elden)
6B Cheung Puk Kwong (Brian)

Award for Volunteer Service to the Community (By Social Welfare Department & Volunteer Movement)

Bronze Award for Volunteer Service (Individual)

5D Tang Man Yung (Stephanie)
5D Cheung Wun Lam (keely)
5D Yip Wai Ching (Tramy)
5C Wong Tin Nok (Noddy)
2C Lam Ching Yun (Fugax)
5B Tang Wing Chit (Wing)
5A Cheung Hoi Ki (Katie)
5A Fung Tan Lui (Toby)

灼華文字工作坊閱讀及創作獎勵計劃

灼華創作獎學金

5B 胡若希
6B 勞天恩

Healthy Comic Strip Contest 2018

Group Competition (Secondary School) Outstanding Award

4E Cheng Chi Him (Ivan)
5B To Yee Yau (Yoyo)
5D Zhu Jiehui (Jessie)
6A Li Pui Shan Lesley