HKFYG Lee Shau Kee College

Wis­dom in Action

Public Speaking and Debating 

Event/Competition  Award Class Name of Student

S.2 Inter-class Debate Competition

Champion 2A Lau Hoi Chin Elisa
2A Lui Ka Yui, Karina
2A Leung Ho Hon, Shawn
Best Speaker 2A Lau Hoi Chin Elisa
S.3 Inter-class Debate Competition Champion 3B Fong Pak Wai, Rachel
3B Lam Shu Yiu, Kahlina
3B Cheung Ching Fung, Fung
Best Speaker 3B Lam Shu Yiu, Kahlina
Inter-house Debate Competition Audience’s Favorite Award 5B Lo Tin Yan Timothy

 

中國語文科 

Event/Competition  Award Class Name of Student

中國語文科閱讀獎勵計劃

最佳閱讀獎 2A 盧卓琳
2A 李衍澄
2B 盧卓羚
2B 温曉悠
2C 鄺玉齡
2D 潘浩哲
2E 張緩簥
3A 練芷蓁
3A 黃俊瑜
3B 林舒遙
3B 孫芷筠
3C 許湤祺
3D 温詠風
3D 黎宛誼
4B 胡若希
4B 蘇俊軒
4C 關心兒
4D 朱潔慧
4E 楊陽
4E 李映攸
4E 何玥謙
5A 杜家希
5B 勞天恩
5C 陳穎心
5D 鄧詠心
5E 何鈞雪
6A 許鈺宜
6B 陳卓伶
6C 曾子琪
6D 陳穎彤
6E 李曦彤
書籤設計比賽(與圖書館及視覺藝術科合辦) 冠軍 2C 鄺玉齡
亞軍 4B 陶依柔
季軍 4A 吳尉如
第一屆「恆管中文文學獎」 優異 5E 盧彥達

 

中國文學科 

Event/Competition  Award Class Name of Student

陳贊一博士聯校微型小說創作比賽(高中組)

校內冠軍 4C 劉子駿
校內亞軍 5A 饒培霖
校內季軍 5A 蘇詠琳

 

中國歷史科 

Event/Competition  Award Class Name of Student

博物館之旅

最佳感想 1A 劉子雋
1A 李祖然
1B 梁嘉淳
1C 涂翠嬈
1E 侯思凱
2A 梁顯瀚
2B 羅樹熙
3A 吳惠奇
3A 吳甄童
3B 梁凱嘉
3B 張鉦豐

 

Mathematics 

Event/Competition  Award Class Name of Student

HLC Mathematics Enhancement Course
2017-2018

Certificate of Completion 1A Chan Wai Hin, Jay
1B Lau Kei Ching Kasper
1B Woo King Hei, Kingston
2A Leung Ho Hon, Shawn
2A Tang Calvin
2B Cheung Man Ling, Chilli
3A Chung Hiu Kwan, Hebe
3A Man Ying Kit
3B Lam Yam Yin, Lemon
3B Wong Cheuk Hang, Henry
3B Wong Tsz Him, Bryant
4B Woo Yeuk Hei, Natalie
4B Yau Natalie Cho Yan
4B Li Tsz Hei, Bowie
4C Cheung Yin Yee, Kuromi
5C Lui Yee Ching, Daphne
5D Ng Wang Fung, Sunny
5D Tsang Lok Long, Jason
5D Wong Kai Yiu, Ryan
5D Yang Pak To Pacco
5D Yeung Ching Long, Sunny

 

Academic Affairs Reading to learn

Event/Competition  Award Class Name of Student

Top 10 Borrowers(November)

Top 10 Borrowers 2D Lee Justin
2E Wong King Yuen
1D Chou Kei Tung, Tiffany
1B Cheung Leung Wai Andrew
5A So Wing Lam, Kitty
1B Tse Hiu Nam, Chloe
6D Lo Yu Hin, Leo
1A Ng Yeuk Yiu Dorothea
5C Lui Yee Ching, Daphne
4B Tai Cheuk Man, Melody
Top 10 Borrowers(February) Top 10 Borrowers 2E Au Yeung Ka Long Thompson
2D Lee Justin
1B Cheung Leung Wai Andrew
1B Fong Tsz Kwan, Matthew
1E Wong Tat Ho, Henry
2D Chan Sau Ching Ianthe
3A Pang Chung Him, Matthew
6D Lo Yu Hin, Leo
1C Chung Wan Yin, Vanessa
1B Xiong Wenwen, Velma
4E Kan Wang Hei, Billy
Top 10 Borrowers(April) Top 10 Borrowers 1A Ng Yeuk Yiu Dorothea
1C Cheng Chung Yan Enders
1E Wong Tat Ho, Henry
1B Cheung Leung Wai Andrew
1B Xiong Wenwen, Velma
5D Tsang Lok Long, Jason
3A Pang Chung Him, Matthew
5C Lui Yee Ching, Daphne
5C Chan Wing Sum, Alice
1C Tong Tsz Wai ,Carey
Top 10 Borrowers(May) Top 10 Borrowers 1B Xiong Wenwen (Velma)
1A Ng Yeuk Yiu Dorothea
5D Tsang Lok Long, Jason
1C Cheng Chung Yan Enders
5B Fernandes Kevin Paul
1C Chung Wan Yin, Vanessa
5D To Cheuk Yin Jack
5D Pang Tsz Cheong Jimi
5C Chan Wing Sum, Alice
2B Chung Charlton
5C Lui Yee Ching, Daphne
5C Wong She Fai, Sharon
1B Cheung Wai Shing, Wilson
Popular Award Reading Scheme Purple Badge 3B Lam Michelle
6E Chan Ka Yu ,Mimi
Harvard Book Prize Champion First runner-up 5B Lo Tin Yan Timothy
5C Chan Wing Sum, Alice
Book Prize Scholarship Semi-finalist 5B Lo Tin Yan Timothy

 

Students Affairs Discipline 

Event/Competition  Award Class Name of Student

Prefect Team 2016-17

Outstanding Prefect Award
2016-17 (2nd Term)
4A Tse Yan Yuet, YY
4B Cheng Chun Kit, Kit
4B Law Long Hin, Marvin
4C Kwan Sum Yi , Ella
5A Tang Lok Iu ,Yuki
5C Wong She Fai, Sharon
5D Tang Wing Sum, Kammy
5D Tsang Lok Long, Jason
Prefect Team 2017-18 Outstanding Prefect Award
2017-18 (1st term)
3B Fong Pak Wai, Rachel
3B Fu Jiaming, Grammy
3C Lin Chun Yeung, Wesley
4A Chow Nok Sang , Lulu
4A Fan Sam Lok, Cheryl
4B Yau Natalie Cho Yan
4B So Chun Hin, Edwin
4D Li Pak Man, Max
Leadership Training Programme Completion of the course 4A Cheng Yi Shuen Audrey
4A Cheung Hoi Ki, Katie
4A Chow Nok Sang, Lulu
4A Fan Sam Lok, Cheryl
4A Fung Tan Lui, Toby
4A Kam Sze Ching, Jeisa
4A Kwok Ching Nam, Yasmine
4A Law Hei Man, Kitty
4A Lei Ting Hei, Phoebe
4A Mok Yi Lam, Vanessa
4A Tang Ho Laam, Berinla
4A Tse Yan Yuet, YY
4B  Kwok Tsing Nam, Jasmine
4B  Leung Hoi Ching Rachel
4B Yau Natalie Cho Yan
4B Law Long Hin Marvin
4B Osmund Jeremy Andrew
4B Tang Wing Chit, Wing
4B Wu Zhuoyi, Chris
4C Cheung Yee Sin, Jamie
4C Kwan Sum Yi, Ella
4C Tai Tsz Nok, Jason
4D Cheung Ching Tung, Eunice
4D Cheung Hiu Ting, Rachel
4D Tang Yuen Hei, Hilda
4D Li Pak Man, Max
4E Cheung Chi Ching, Shiny
4E Hui Chee Yin, Diana
4E Ming Chi Yan Rachel
4E Lai Kai Chun, Kenny

 

Student Union 

Event/Competition  Award Class Name of Student

3 on 3 Basketball Competition

Champion 2A Chan Nok Lam, Jeffrey
2E Liu Wing Nam, Bob
2E Cheung Pok To, Louie
4C Lai King Yiu, Marble
4C Chow Wai Lok, Elson
4C Do Cheuk Fung, Issac
4C Chan Ming Nok, Andy

 

Liaison 

Event/Competition  Award Class Name of Student

Souvenir design competition

Merit Award 6E Ho Shing Hin, Wayne
6E Lam Ho Hin, Michael